Ilość prac w bazie: 20719     |    
Liczba użytkowników: 126   |    
Oczekuje na autoryzacje: 0
Porady dostarcza accord-foto.pl Poradnik - Pierwsze kroki

Formaty zapisu obrazu

FORMATY ZAPISU OBRAZU CYFROWEGO, KOMPRESJA PLIKÓW.

Jak wiemy z poprzednich artykułów, sfotografowany przez aparat cyfrowy obraz zapisywany jest w pliku graficznym. Istnieją trzy główne formaty zapisywania sfotografowanego obrazu. Każdy z nich posiada wady i zalety, których znajomość pozwoli na świadome podejmowanie decyzji jaki format zapisu najbardziej nam odpowiada.

Przyjrzyjmy się dokładnie każdemu z nich.

RAW - jest to bezstratny format zapisywania obrazu. Zapisuje on obraz dokładnie w taki sposób jak "widzi" go matryca - to znaczy składa się z czerwonych, zielonych i niebieskich kwadratów o różnej jasności. W artykule „Cyfrowy zapis obrazu” tłumaczyłem dokładnie sposób rejestrowania obrazu przez matrycę.

W niniejszym artykule warto powtórzyć, że na podstawie informacji zarejestrowanych przez matrycę, procesor oblicza kolor każdego z punktów obrazu. Proces ten zwany jest interpolacją i wiąże się z bardzo zaawansowanymi obliczeniami matematycznymi. Istnieje wiele metod obliczania obrazu, tak zwanych algorytmów interpolacji - a to oznacza, że na podstawie jednego obrazu RAW możemy uzyskać odmienne efekty końcowe. Należy więc mieć świadomość, że ostateczny wygląd zdjęcia zależy także w dużej mierze od wyboru programu do obróbki formatu RAW.

Istnieje wiele programów do obróbki i konwersji plików RAW, zarówno dedykowanych przez producenta aparatu do konkretnego modelu, jak też uniwersalnych. Poniższy zrzut ekranowy pokazuje wygląd jednego z nich:




FORMATY ZAPISU OBRAZU CYFROWEGO, KOMPRESJA PLIKÓW.


Zaletą obrazu RAW jest fakt, iż zapisane są w nim informacje PRZED wykonaniem jakichkolwiek obliczeń. Dzięki temu sami możemy zdecydować o metodzie "rekonstrukcji" obrazu, wpływając w ten sposób na ilość detali na zdjęciu, jego ostrość, ilość szumów, korektę ekspozycji, barwy tonalnej itd.

Wadą pliku RAW jest jego wielkość, oraz konieczność poddawania go obróbce na komputerze - to znaczy, że zapisany w ten sposób obraz nie może być od razu wydrukowany, czy oddany do laboratorium fotograficznego. Nawet przeglądarka graficzna może wyświetlić podgląd pliku RAW (często uproszczony) dopiero po wykonaniu automatycznej konwersji do innego formatu.

Formatem RAW najczęściej posługują się profesjonaliści, którzy chcą mieć maksymalny wpływ na wygląd robionych przez siebie zdjęć.

TIFF – jest to bezstratny format zapisu, ale w odróżnieniu od RAW-a obraz zostaje przed zapisaniem „obrobiony” przez procesor aparatu.

W zależności od modelu aparatu i ustawień producenta obraz z matrycy poddawany jest kilku procesom:

- interpolacja danych z matrycy

- automatyczna kontrola ekspozycji, kontrastu, balansu bieli, nasycenia kolorów

- usuwanie szumów

- wyostrzanie obrazu


Zaletą formatu TIFF jest wysoka jakość zapisu, wadą dość duża wielkość plików.

JPG – najbardziej popularny format zapisu obrazu, ze względu na najmniejszy rozmiar plików wynikowych. Niestety często dzieje się to kosztem jakości obrazu – to znaczy, że przy bardzo mocnej kompresji (czyli metodzie zmniejszania objętości pliku) pewne dane są bezpowrotnie tracone. Plik JPG tak samo jak TIFF przechowuje dane obrazka przetworzonego już przez procesor aparatu.

Tyle teorii. A jak wygląda praktyka? Poniżej przedstawiam porównanie trzech zdjęć, wykonanych przy tych samych warunkach i ustawieniach aparatu. Różnią się jedynie formatem zapisu.


Przykładowe zdjęcie:



Poniżej wycinki w kolejności: RAW, TIFF, JPG









Aż trudno uwierzyć, że zdjęcia robione były tym samym aparatem, obiektywem, przy takich samych ustawieniach czasu i przesłony. Bardzo wyraźnie widać utratę szczegółów na plikach TIFF i JPG w stosunku do obrazu otrzymanego z RAW. Dodatkowo, w przypadku mocno skompresowanego pliku JPG jakość spada jeszcze bardziej.

Oczywiście niektórzy mogą zarzucić mi, że takie analizowanie zdjęć to „dzielenie włosa na czworo”, ponieważ w przypadku odbitek 9x13, lub 10x15 cm różnice te będą w zasadzie niedostrzegalne. To prawda – w przypadku małych rozmiarów poziom detali w pliku JPG jest zazwyczaj wystarczający. Jednak w przypadku profesjonalnych zastosowań, dużych rozmiarów zdjęć, często nie możemy sobie pozwolić na utratę jakości. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest stosowanie formatu RAW.


Paweł Kasprzyk www.kcpr.pl

Porady udostępnia sklep Accord Foto

Pierwsze kroki
Zdjęcia publikowane w serwisie FOTO.resinet.pl są własnością ich autorów. Wszelkie wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora jest niedozwolone.